Zespół przygotowania powietrza (zwany także układem przygotowania powietrza lub FRL ) jest kluczowym elementem w przemyśle, którego zadaniem jest jak sama nazwa wskazuje, przygotowanie powietrza od względem jakości i ciśnienia, aby mogło być użyte w konkretnym procesie.

Podstawowymi funkcjami zespołu przygotowania powietrza są:

 

  1. Filtracja

Cały zespół zazwyczaj zaczyna się od filtra, którego zadaniem jest usuwanie zanieczyszczeń takich jak kurz, pył, olej oraz wodę z powietrza. Jeżeli zadbasz o jakość filtra możesz zapobiec uszkodzeniu innych elementów pneumatycznych, a także zapewnić lepszą wydajność i żywotność całego systemu.

  1. Regulacja

To funkcja realizowana się przez nic innego jak regulator ciśnienia. Daje on możliwość kontroli ciśnienia powietrza w układzie, dostosowując je do wymagań konkretnych urządzeń pneumatycznych. Odpowiednie, stabilne ciśnienie jest kluczowe dla efektywnego działania elementów pneumatycznych na linii produkcyjnej.

  1. Smarowanie

Nie wszystkie układy wymagają smarowania. Natomiast jeżeli postawimy na elementy, które potrzebują smarowania (takie jak ruchome części w pneumatycznych narzędziach), smarownik w zespole przygotowania powietrza dostarcza odpowiednią ilość oleju do powietrza, aby chronić i smarować te elementy.

  1. Separacja kondensatu

W układzie poziom wilgoci w powietrzu może być znaczny, a to może prowadzić do kondensacji co w konsekwencji może mieć negatywny wpływ na elementy systemu pneumatycznego. Chcąc tego uniknąć, należy pamiętać o separatorze kondensatu w stosowanym zespole przygotowania powietrza.

  1. Bezpieczeństwo

Jedną z podstawowych funkcji zespołu w zakresie bezpieczeństwa jest ochrona układu przed przeciążeniami czy nadmiernym ciśnieniem.

  1. Odprowadzanie zanieczyszczeń

Oprócz filtra zespół przygotowania powietrza może posiadać dodatkową funkcję odprowadzania zanieczyszczeń, pomagając tym samym w usunięciu zanieczyszczeń, które mogą osadzać się w filtrze lub w innych częściach systemu.

 

Zespół przygotowania powietrza należy dobrać pod potrzeby konkretnego układu pneumatycznego. W zależności od aplikacji jego konfiguracja i tym samym funkcje, jakie pełni mogą być różne. Warto skonsultować dobór zespołu przygotowania powietrza ze specjalistami. Nasi Doradcy Techniczni są w stanie dobrać rozwiązanie, które będzie optymalne, a do tego będzie efektywne.