Siłowniki pneumatyczne stanowią istotną część zarówno małych, jak i bardzo rozbudowanych układów pneumatycznych. To rozwiązania, które znajdujemy w większości branż przemysłowych, ponieważ umożliwiają osiągniecie ruchu jednostajnego. Użytkownicy wykorzystują je, by ograniczyć wykonywanie wielu czynności przy pomocy mięśni. Sprawia to, że wykorzystywane w ich firmach instalacje działają sprawnie i wydajnie, co przekłada się bezpośrednio na zyski. Za co cenimy pneumatykę? Jakie siłowniki pneumatyczne wyróżniamy? Przedstawiamy najważniejsze informacje - z naszego artykułu dowiesz się, po co i gdzie je stosujemy oraz jakie rodzaje wyróżniamy.

 

Nowoczesne siłowniki pneumatyczne to rozwiązania zamieniające energię dawaną przez sprężone powietrze na niezbędną do działania układów pneumatycznych energię mechaniczną. To elementy wykonawcze, które warunkują działanie instalacji. Stosowane są dzisiaj w różnych branżach przemysłowych, a najczęściej można je spotkać w złożonych układach automatyki przemysłowej, gdzie pozwalają wdrożyć funkcjonalności ograniczające udział ludzkich mięśni i przyspieszające realizowane procesy. Poznaj najczęściej wykorzystywane rodzaje siłowników pneumatycznych i sprawdź, dlaczego pneumatyka to obecnie jedno z najlepszych rozwiązań dla przemysłu.

Pneumatyka dla przemysłu - dlaczego warto?

Co sprawia, że siłowniki pneumatyczne stały się tak ważne dla wielu użytkowników? Postęp pneumatyki, która zupełnie odmieniła oblicze współczesnego przemysłu. Automatyzacja, która jeszcze niedawno była dostępna wyłącznie dla największych zakładów, dzisiaj staje się normą również w mniejszych przedsiębiorstwach. Oznacza to, że kolejni przedsiębiorcy mogą ograniczyć pracę z użyciem siły mięśni i znacznie intensywniej rozwijać swoje biznesy.

 

Jakie jeszcze zalety ma pneumatyka? Zauważ, że wykorzystywane w układach i instalacjach sprężone powietrze jest czyste (zanieczyszczenia napływające z zewnątrz usuwane są przez zespoły przygotowania powietrza), przez co nie stanowi zagrożenia dla środowiska naturalnego i obsługi. Pozostaje również niewrażliwe na wahania temperatury. Co więcej, można stosować je w przestrzeni narażonej na wybuchy, bo nie jest czynnikiem łatwopalnym. Nieszczelności pojawiające się niekiedy w układach nie są więc żadnym zagrożeniem.

 

Użytkownicy doceniają także fakt, że sprężone powietrze można magazynować w specjalnych zbiornikach ciśnieniowych. To akumulatory energii, dzięki którym nie potrzeba stałego uruchomienia sprężarki. Nawet jeśli dojdzie do przerwy w dostawie energii, można dokończyć cykl pracy.

 

Układy pneumatyczne wykorzystują sprężone powietrze, które posiada niskie opory przepływu i lepkość. Oznacza to, że urządzenia mogą cechować się bardzo dużymi prędkościami liniowymi. Użytkownicy nie muszą martwić się negatywnymi konsekwencjami przeciążania, mimo tego, że zostaną obciążone aż do zatrzymania. W przypadku siłowników elektrycznych doszłoby do uszkodzenia pod wpływem zbyt dużego prądu w uzwojeniach.

 

Zarówno siłowniki pneumatyczne, jak i inne elementy układów pneumatycznych, są stosunkowo niedrogie, a przede wszystkim cechują się prostą budową i wytrzymałością. Ich masa jest znacznie niższa niż elektrycznych odpowiedników - to natomiast przekłada się na wyraźne zwiększenie ich mocy. Warto zauważyć, że powietrze powrotne może być odprowadzane do otoczenia, więc w sporej liczbie aplikacji nie potrzeba przewodów powrotnych.

 

Użytkownicy doceniają urządzenia napędzane sprężonym powietrzem również dlatego, że umożliwiają one bezstopniową regulację szybkości pracy. Siłowniki pneumatyczne mogą mieć dowolnie zmieniany czas wysuwu, a silniki - prędkość obrotową. Wystarczy zmienić ciśnienie robocze lub ustawić odpowiednie dławienie na wylocie siłownika czy silnika.

Siłowniki pneumatyczne - rodzaje

Najpowszechniejsze podziały siłowników pneumatycznych opierają się o ich kierunek działania, konstrukcję i przeznaczenie. W ten sposób udało się wyróżnić kilka podtypów, które są obecnie dostępne w sklepie Inter Trade. Na co możesz się zdecydować? Poznaj bliżej nowoczesne siłowniki pneumatyczne.

Siłowniki pneumatyczne - podział ogólny

Najpowszechniejszym podziałem, który można znaleźć u niemal każdego producenta, jest ten zależny od kierunku działania. W ten sposób wyodrębniono siłowniki pneumatyczne jednostronnego i dwustronnego działania. Co je wyróżnia?

 

Siłowniki pneumatyczne jednostronnego działania
działają tak, by przepuszczone przez nie sprężone powietrze wymuszało ruch tłoczyska w jedną stronę. Istnieją rozwiązania zapewniające siłę pchającą lub siłę ciągnącą. Celem przywrócenia tłoczyska do pozycji wyjściowej, niezbędne będzie wyposażenie układu w specjalną sprężynę zwrotną.

 

Siłowniki pneumatyczne dwustronnego działania
zostały zaprojektowane tak, by dzięki ciśnieniu przechodzącego przez nie sprężonego powietrza można było wywołać ruch zarówno w jedną, jak i drugą stronę. To możliwe bez jakichkolwiek dodatków, nie potrzebujemy więc montować sprężyny.

Siłowniki pneumatyczne - podział ze względu na budowę

Kolejny z kilku najbardziej standardowych podziałów uwzględnia różnice w konstrukcji. W ten sposób siłowniki pneumatyczne dzielimy na kolejne 4 rodzaje:

  • siłowniki beztłoczyskowe,
  • siłowniki kompaktowe,
  • siłowniki z prowadnicami,
  • siłowniki ze ściągami.

 

Siłowniki beztłoczyskowe
Siłowniki beztłoczyskowe przenoszą siłę z tłoka sprzężonym z tłokiem zbierakiem. Wyróżniamy wersje ze sprzężeniem mechanicznym lub magnetycznym. Wyróżnia je gwarancja braku wyboczenia tłoczyska, dzięki której można osiągnąć większe przemieszczenie. Zapewniają dużą wydajność i lepszą funkcjonalność, oferują także dużą prędkość przesuwu elementu roboczego.

 

Siłowniki kompaktowe
Siłowniki kompaktowe przyjmują niewielkie rozmiary i cechują się niedużą masą. Ich średnice mogą wahać się w przedziale od 16 do 125 mm. Posiadają specjalnie zaprojektowane tłoczyska i płyty czołowe. Są najlepszym rozwiązaniem tam, gdzie na standardowe modele nie ma przestrzeni. Doceniamy je ze względu na występowanie w zróżnicowanych formach, przez co ich zastosowanie jest naprawdę szerokie.

 

Siłowniki z prowadnicami (m.in. stoły przesuwne, siłowniki dwutłokowe, siłowniki do dużych obciążeń)
Siłowniki SMC z prowadnicami to rozwiązania doskonale sprawdzające się w aplikacjach wymagających wprowadzenia tłoczyska. Są bardzo często wykorzystywane w tych układach, gdzie proces produkcyjny wymaga, by siłownik spychał detale. Użytkownicy doceniają ich kompaktową budowę oraz brak konieczności dokupowania dodatkowego osprzętu. Należy również zauważyć, że są wykonane z najwyższej jakości materiałów, co pozytywnie przekłada się na ich żywotność.

 

Siłowniki ze ściągami
Siłowniki ze ściągami posiadają charakterystyczne pręty ściągające pokrywy siłownika. Są doskonałym wyborem, jeśli aplikacja wymaga łatwego montażu zaworu rozdzielającego oraz tam, gdzie niezbędne jest mocowanie jarzmowe na siłowniku. Użytkownicy mogą wybierać między rozwiązaniami nieznormalizowanymi a modelami zgodnymi z ISO (ich zaletami są krótki czas montażu i niewielkie koszty eksploatacyjne).

Siłowniki zgodne z ISO (znormalizowane)

Najczęściej wykorzystywane w przemyśle okazują się być siłowniki pneumatyczne zgodne z ISO. Są to standaryzowane rozwiązania zgodne z normami ISO 15552, ISO 21287 oraz ISO 6432. To ich ogromna zaleta, ponieważ zamiana produktów na nowe modele od sprawdzonych producentów może odbywać się bez konieczności zmiany mocowań.

Najpowszechniej stosowane serie to:

  • siłowniki dwustronnego działania zgodne z ISO CP95,
  • siłowniki kompaktowe zgodne z ISO CP55.

Użytkownicy niekiedy decydują się również na siłowniki ISO C85, siłowniki ISO C85, a także siłowniki ISO CP96 i siłowniki ISO C96. Należy podkreślić, że wszystkie są wykonane z aluminium, co sprawia, że oferują wysoką jakość i niezawodność.

Siłowniki specjalne

W ofercie sklepu Inter Trade znajdziemy również siłowniki specjalne, czyli te, które wykorzystujemy w aplikacjach nietypowych i wymagających. To m.in. siłowniki hydrauliczne, zatrzymujące, mocujące czy Hygienic Design. W tej kategorii mieszczą się również siłowniki do czystych pomieszczeń (np. z branży medycznej czy spożywczej) oraz siłowniki do dużych i małych prędkości.