Siłowniki pneumatyczne to rozwiązania stanowiące część rozbudowanych układów pneumatycznych, które można zastosować w niemal każdej branży przemysłowej. To urządzenia, dzięki którym możliwe jest osiągnięcie ruchu jednostajnego, a więc mają ogromne znaczenie dla usprawnienia działania wielu instalacji i wpływają korzystnie na wydajność zakładu. Użytkownicy nie muszą już wszystkich czynności wykonywać wyłącznie za pomocą siły własnych mięśni. Co sprawia, że doceniamy siłowniki pneumatyczne? Jakie ich rodzaje wyróżniamy? Poznaj najważniejsze informacje na ich temat: w jakim celu są stosowane, jakie są ich zalety, gdzie je wykorzystujemy i jakie rodzaje wyróżniamy.

 

Siłowniki pneumatyczne wykorzystujemy w układach pneumatycznych po to, by zamieniały energię sprężonego powietrza na niezbędną nam energię mechaniczną. Ta ich funkcjonalność sprawia, że stały się one elementami wykonawczymi - jednymi z najważniejszych w całej instalacji. Możemy spotkać je więc w napędach wielu zróżnicowanych maszyn, stanowią także element sterowania w złożonych układach automatyki przemysłowej. Z naszego artykułu dowiesz się, co je wyróżnia i jakie rodzaje siłowników pneumatycznych są obecnie dostępne na rynku. Poznaj najważniejsze informacje.

Siłowniki pneumatyczne - najważniejsze zalety

Co sprawia, że siłowniki pneumatyczne cieszą się tak dużym uznaniem ze strony użytkowników? Przede wszystkim należy zauważyć, że ich zastosowanie jest bardzo szerokie. Są dzisiaj wykorzystywane w niemal każdej branży przemysłowej. To właśnie one odpowiadają za poruszanie elementów, których człowiek nie mógłby poruszyć siłą własnych mięśni. Dzięki nim również z wyjątkową precyzją działają wszystkie urządzenia, maszyny i układy, w których niezbędny jest ruch jednostajny i regularny.

 

Opisując siłowniki pneumatyczne, musimy zauważyć, że wyróżniają się prostotą budowy i łatwością obsługi. Dzięki wykorzystaniu czynnika napędzającego w postaci sprężonego powietrza nie musimy martwić się o jego braki i wynikające z tego zastoje na produkcji. Umożliwia to także stosowanie ich w miejscach bez dostępu do energii elektrycznej, niezbędnej do pracy siłowników elektrycznych. Co więcej, to rozwiązania możliwe do zastosowania także w warunkach ekstremalnych - niestraszne im bardzo wysokie i niskie temperatury. Należy również podkreślić, że siłowniki pneumatyczne są naprawdę bezpieczne. Nie oddziałują negatywnie na środowisko i nie szkodzą pracującym przy nich ludziom.

 

Użytkownicy doceniają również fakt, że nowoczesne siłowniki pneumatyczne mogą być wykonane na indywidualne zamówienie. Oprócz standaryzowanych rozwiązań (które są łatwo dostępne, włącznie z zamiennikami innych producentów), mają oni możliwość dostosowania ich do własnych oczekiwań i potrzeb.

Siłowniki pneumatyczne - podstawowe rodzaje

Siłowniki pneumatyczne dostępne w naszym sklepie można podzielić ze względu na kierunek działania, budowę czy przeznaczenie. Poznaj ich podstawowe rodzaje - nasz artykuł pozwoli ci poznać najważniejsze informacje na temat oferowanych obecnie produktów.

Siłowniki pneumatyczne - podział ogólny

Najczęstszym i najbardziej podstawowym podziałem siłowników pneumatycznych jest ten uwzględniający kierunek działania. Pozwala on wyróżnić siłowniki jednostronnego i siłowniki dwustronnego działania.

 

  1. Siłowniki pneumatyczne jednostronnego działania są zaprojektowane w taki sposób, że ciśnienie sprężonego powietrza, które przez nie przechodzi, wymusza ruch tłoczyska w jedną stronę. W zależności od konkretnego rozwiązania, możemy mówić o sile pchającej lub ciągnącej. Aby możliwy był powrót tłoczyska do jego pozycji wyjściowej, konieczna jest specjalna sprężyna zwrotna.
  2. Siłowniki pneumatyczne dwustronnego działania są natomiast zaprojektowane w taki sposób, że ciśnienie przechodzącego przez nie sprężonego powietrza porusza tłoczyskiem w jedną i drugą stronę. W tym przypadku nie potrzeba więc żadnych dodatkowych rozwiązań.

Siłowniki pneumatyczne - podział ze względu na budowę

Nowoczesne siłowniki pneumatyczne, które możesz kupić w naszym sklepie, różnią się między sobą także konstrukcją. W ten sposób zostały wyodrębnione 4 rodzaje: beztłoczyskowe, kompaktowe, z prowadnicami czy ze ściągami.

 

  1. Siłowniki pneumatyczne beztłoczyskowe mogą występować w wersji ze sprzężeniem mechanicznym lub magnetycznym, w zależności od ich funkcjonowania. W ich przypadku siła z tłoka jest przenoszona poprzez sprzężony z tłokiem zabierak. Ich dużą zaletą jest większe przemieszczenie, które możemy osiągnąć ze względu na brak tzw. wyboczenia tłoczyska. Doceniamy je również za wydajność i lepszą funkcjonalność. Są stosowane w aplikacjach przemieszczenia ładunków masowych - oferują bowiem dużą prędkość przesuwu elementu roboczego.
  2. Siłowniki pneumatyczne kompaktowe wyróżniają się średnicą o rozmiarze w zakresie 16-125 mm i krótką zabudową oraz niedużą wagą. To rozwiązania wyposażone w tłoczyska o specjalnej konstrukcji i płyty czołowe. Stanowią doskonały wybór, gdy użytkownicy nie dysponują zbyt dużą przestrzenią. Są dostępne w wielu zróżnicowanych wersjach, dzięki czemu każdy może znaleźć urządzenie idealnie dopasowane do swoich potrzeb.
  3. Siłowniki pneumatyczne z prowadnicami to bardzo liczna grupa produktowa, obejmująca m.in. stoły przesuwne, siłowniki dwutłokowe czy siłowniki do dużych obciążeń. To doskonałe rozwiązania do aplikacji wymagających prowadzenie łożyska. Znajdują swoje zastosowanie we wszystkich układach, w których w procesie produkcyjnym siłownik służy do spychania detali. Nie wymagają dodatkowego zamawiania osprzętu, co sprawia, że są interesującą alternatywą dla rozwiązań standardowych. Doceniamy również ich kompaktową budowę, dzięki której do ich montażu i pracy wystarczy mała przestrzeń. Warto podkreślić ich wysoką jakość wykonania, która przekłada się na długą żywotność.
  4. Siłowniki pneumatyczne ze ściągami charakteryzują się obecnością prętów ściągających pokrywy siłownika. To rozwiązania stosowane w aplikacjach, w których niezbędny jest łatwy montaż zaworu rozdzielającego na siłowniku i w sytuacjach, w których występuje potrzeba mocowania jarzmowego na siłowniku pneumatycznym. Dostępne są modele zgodne z ISO, które cechuje krótszy czas montażu i stosunkowo niewielkie koszty eksploatacji. Możesz zdecydować się również na tzw. siłowniki nieznormalizowane.

Siłowniki zgodne z ISO (znormalizowane)

Spośród dostępnych na rynku rodzajów, warto zwrócić uwagę również na siłowniki zgodne z ISO, czyli tzw. siłowniki znormalizowane wykonane według norm ISO 15552, ISO 21287 oraz ISO 6432. Okazuje się, że to najczęściej stosowane napędy pneumatyczne w przemyśle. Użytkownicy doceniają je za ustandaryzowane wymiary montażowe. Oznacza to, że bez zmiany mocowań można zamieniać produkty innych producentów na najnowocześniejsze rozwiązania od sprawdzonych dostawców.

 

Najpopularniejsze serie siłowników zgodnych z ISO to:

  • siłowniki ISO CP96 - siłowniki dwustronnego działania,
  • siłowniki ISO CD55 - siłowniki kompaktowe.

Dostępne są również siłowniki ISO C85 a także siłowniki ISO C96, a każda z dostępnych serii oferuje wysoką jakość i niezawodność ze względu na wykonanie z aluminium.

Siłowniki specjalne

Siłowniki specjalne to rozwiązania przeznaczone do aplikacji nietypowych i wymagających. Wyróżniamy m.in. siłowniki zatrzymujące, hydrauliczne, mocujące czy Hygienic Design. W naszej ofercie w tej kategorii pojawiają się także napędy do czystych pomieszczeń oraz siłowniki do dużych prędkości czy siłowniki do małych prędkości.