Pneumatyka to dzisiaj szansa na rozwój wielu przedsiębiorstw ze zróżnicowanych branż przemysłowych. Nie dziwi więc, że w wielu z nich pojawiają się kompaktowe stoły przesuwne, czyli rozwiązania umożliwiające precyzyjne przemieszczanie w ruchu liniowym. Doceniamy je ze względu na możliwość przenoszenia dużych obciążeń i konstrukcję, która umożliwia ich zastosowanie także tam, gdzie nie dysponujemy zbyt dużą przestrzenią. Co jeszcze warto o nich wiedzieć? Przedstawiamy podstawowe informacje i prezentujemy najczęściej wybierane rozwiązania.

 

Stoły przesuwne to rozwiązania składające się ze specjalistycznych elementów tocznych, elementów prowadzących, podstawy i wózka. Są to urządzenia, które dają możliwość precyzyjnych przemieszczeń o małym skoku. Użytkownicy cenią je za ich kompaktowe wymiary i niedużą masę - to bowiem istotne zwiększyło zakres zastosowania. Generują dokładny ruch, można obciążyć je siłami prostopadłymi i momentami, a w ich działaniu nie pojawiają się luzy. Z naszego artykułu poznasz wszystkie najważniejsze informacje na ich temat. Przedstawimy również stoły przesuwne z serii, po które bardzo często sięgają klienci sklepu Inter Trade.

Czym są stoły przesuwne?

Stoły przesuwne (nazywane inaczej siłownikami liniowymi) to cała grupa urządzeń specjalistycznych, w których znajdziemy napędy pneumatyczne. To rozwiązania umożliwiające wykonanie przemieszczeń o niedużym skoku z zachowaniem niezwykłej precyzji. Są stosowane w oprzyrządowaniach maszyn i urządzeń pneumatycznych w rozbudowanych układach pneumatycznych. Swoje zastosowanie znajdują jednak w bardzo zróżnicowanych gałęziach przemysłu.

 

Profesjonalne stoły przesuwne cenimy za ich kompaktową budowę. To elementy o niewielkiej masie i bardzo płaskie. Ich konstrukcja sprawia, że mogą być wykorzystywane na niedużej przestrzeni. W każdym z nich znajdziemy kilka podstawowych części:

  • siłownik pneumatyczny (zespół napędowy),
  • elementy zapewniające precyzyjny ruch,
  • prowadnice liniowe.

Co wyróżnia stoły przesuwne?

Jedną z cech charakterystycznych jest z pewnością wspomniana już budowa. Nowoczesne stoły przesuwne są kompaktowe i cechują się małą masą, co przekłada się na możliwość ich użytkowania również na niewielkiej przestrzeni. Należy także podkreślić, że stanowią innowacyjną grupę elementów napędowych generujących ruch liniowy. Mogą służyć do przenoszenia naprawdę dużych obciążeń, a niezależnie od tego zawsze oferują precyzyjne przemieszczenia przy małych skokach.

Stoły przesuwne SMC

W stołach przesuwnych stosuje się prowadnice kulkowe - to właśnie nim zawdzięczamy tak dużą precyzję ruchu i możliwość przenoszenia dużych obciążeń. To także one sprawiają, że nie pojawiają się niechciane luzy. Dzięki ich specjalistycznej konstrukcji stoły przesuwne mogą być obciążone zarówno siłami prostopadłymi, jak i momentami.

 

W wyposażeniu stołów przesuwnych pojawiają się także specjalistyczne czujniki położenia. Właśnie dzięki temu mogą być wykorzystywane z powodzeniem w zaawansowanych układach automatyki przemysłowej. Doceniamy je, ponieważ wpływają niezwykle korzystnie na usprawnienie prac i - co za tym idzie - zwiększenie wydajności danej firmy. Niektóre modele są dodatkowo wyposażone w otwory do zamocowania oprzyrządowania, aby korzystanie z nich było jeszcze wygodniejsze.

Stoły przesuwne - zastosowanie

Liczne zalety, a wśród nich przede wszystkim kompaktowa budowa, wyjątkowa precyzja i możliwość przenoszenia dużych obciążeń, sprawiły, że stoły przesuwne są bardzo cenionym elementem układów pneumatycznych. Zapewniają bowiem szerokie możliwości ich wykorzystania. Gdzie się pojawiają?

 

Nowoczesne stoły przesuwne pojawiają się w konstrukcjach manipulatorów przemysłowych. Są wykorzystywane w robotyce. Stosuje się je w systemach montażowych w wielu branżach przemysłu. Bardzo często można spotkać się z nimi w układach precyzyjnego pozycjonowania oraz systemach handlingowych. Jednocześnie są podstawowymi rozwiązaniami na liniach technologicznych, które wykorzystujemy w procesach produkcyjnych - w istotny sposób wspierają i rozwijają automatyzację. To właśnie one przyczyniają się do zwiększenia wydajności działania przedsiębiorstwa, ta zaś ma ogromne znaczenie dla braku strat i osiągania zysków.

Rodzaje stołów przesuwnych

Dostępne obecnie na rynku stoły przesuwne mogą się istotnie między sobą różnić. To ważne, ponieważ szeroki asortyment sprawia, że każdy użytkownik może znaleźć rozwiązanie idealnie dopasowane do jego potrzeb. Podczas wyboru warto skonsultować się z doświadczonym specjalistą ze sklepu Inter Trade, który dysponuje niezbędną w procesie decyzyjnym wiedzą branżową. Z pewnością ułatwi ci podjęcie decyzji, która będzie dla ciebie satysfakcjonująca.

 

Na jakie rozwiązania możesz się zdecydować? Poznaj najpowszechniej wybierane przez użytkowników stoły przesuwne dostępne w sklepie Inter Trade.

Stoły przesuwne MXJ

Jedną z nowości na rynku, która szybko zdobyła duże uznanie wśród użytkowników, są stoły przesuwne z serii MXJ. Znajdziemy w nich prowadnicę liniową o bardzo dużej precyzji. Cechują się kompaktowymi wymiarami i niewielką wagą, co przekłada się na szeroki zakres zastosowania i jeszcze większą funkcjonalność. Użytkownicy mogą wybierać rozwiązania o zakresie średnic 4-16 mm. Seria zapewnia skok sięgający do 50 mm.

Stoły przesuwne MXZ

Często wybieranym rozwiązaniem okazują się również stoły przesuwne MXZ. To seria urządzeń z kompaktowym cylindrem z prowadnicą liniową o podwójnym działaniu. Rozwiązania umożliwiają bezpośredni montaż czujników położenia tłoka na aż 3 powierzchniach, a dodatkowo posiadają amortyzację pneumatyczną. Dostępne średnice tłoka w tej serii to 12/16/20/25 mm. Stoły zapewniają długość skoku sięgającą 50 mm.

Stoły przesuwne MXS

Dużym uznaniem cieszą się także stoły przesuwne MXS. Użytkownicy doceniają tę serię ze względu na dostępność aż 6 rozwiązań o zróżnicowanych wymiarach, co pozwala na precyzyjny ich dobór do własnych potrzeb. To urządzenia skierowane przede wszystkim do aplikacji, które wymagają precyzyjnego ruchu w zakresie 10-150 mm.

Stoły przesuwne MXQ

Klienci nierzadko decydują się także na stoły przesuwne MXQ. W skład tej serii wchodzą 4 rozwiązania - wszystkie wykończone odpornym korpusem z wysokiej jakości stali nierdzewnej. To jedne z najbardziej kompaktowych rozwiązań: o 23% niższe i 44% mniejsze od tradycyjnych wersji. Urządzenia oferują średnice tłoka w zakresie 6-25 mm, a maksymalna długość skoku to 150 mm.

Stoły przesuwne MXQR

Chętnie wybierana przez użytkowników seria MXQR to profesjonalne stoły przesuwne odwracalne wyposażone w prowadnice z kulkami w biegu. To właśnie one pozwoliły osiągnąć tak spektakularne wyniki w zakresie sztywności i precyzji działania. Użytkownik może regulować długość skoku, natomiast średnice tłoka występują w zakresie 6-25 mm.

Stoły przesuwne MXP

Do aplikacji wymagających wysokiej precyzji przy małych przesunięciach rekomendujemy stoły przesuwne z serii MXP. Ich prowadnice cechują się nadzwyczajnie wąską tolerancją, dzięki czemu mogą współpracować z łożyskami o dużej dokładności. W tych urządzeniach średnice tłoków wahają się od 6 do 16 mm, a skok mieści się w zakresie 5-30 mm.

Stoły przesuwne MXH-Z

Oferta sklepu Inter Trade obejmuje również stoły przesuwne z serii MXH-Z, które posiadają wszystkie charakterystyczne dla tych rozwiązań cechy. Są kompaktowe i mogą przenosić duże obciążenia przy sporych skokach. Użytkownicy doceniają je ze względu na szerokie zastosowanie.