Przygotowanie powietrza to jeden z najważniejszych procesów, który ma ogromne znaczenie dla prawidłowego działania wszystkich układów pneumatycznych, niezależnie od ich przeznaczenia. To właśnie odpowiednio dobrane zespoły sprawiają, że instalacje działają wydajnie i cechują się niską awaryjnością. W naszym artykule podpowiadamy, czym właściwie są i tłumaczymy, dlaczego tak ważne jest ich stosowanie. Podpowiadamy również, gdzie warto je zamówić, by być zadowolonym z ich skuteczności.
Na czym polega przygotowanie powietrza?
Zespoły przygotowania powietrza zabezpieczają instalacje pneumatyczne. Uniemożliwiają przedostanie się do nich zanieczyszczeniom, przez co chronią je przed poważnymi uszkodzeniami czy nawet zupełnym zniszczeniem. Oznacza to więc utrzymanie ciągłości pracy, a co za tym idzie - nie tylko brak dodatkowych kosztów, ale także ciągłe zyski. Na czym dokładniej polega ten proces?
- filtrację zanieczyszczeń stałych napływających z zewnątrz,
- osuszenie, czyli usunięcie nadmiaru wody,
- odolejanie, czyli usunięcie oleju lub kondensatu,
- regulację ciśnienia w instalacji pneumatycznej.
Jakie zanieczyszczenia powietrza są groźne dla układów pneumatycznych?
Czynnikiem roboczym w układach pneumatycznych jest sprężone powietrze. Jego podstawowymi składnikami są oczywiście 2 gazy: azot i tlen. Oprócz nich jednak w jego składzie mogą pojawić się liczne zanieczyszczenia, wśród których szczególną uwagę należy skierować w stronę drobnych pyłów (PM2.5, PM10), dymu, kurzu czy licznych alergenów. Ich obecność w sprężonym powietrzu, które miałoby stać się źródłem energii dla różnorakich elementów, mogłaby sprawić, że maszyny ulegną zniszczeniu i nie będą oferowały swojej 100% sprawności. Zespoły przygotowania powietrza wyłapują je więc, nim te dotrą do wnętrza instalacji.
Jednocześnie warto podkreślić, że choć ochrona przed zanieczyszczeniami z zewnątrz jest bardzo ważna, nie stanowi pełnego zabezpieczenia. Filtracja cząstek stałych to zaledwie pierwszy etap, po którym nie może zabraknąć także osuszania i odolejania. Należy bowiem pamiętać, że w procesie sprężania powietrza mogą powstawać produkty uboczne. Istotnymi dla prawidłowego działania układu pneumatycznego okazują się wilgoć oraz zgromadzony kondensat, czyli mieszanina oleju i wody, a nierzadko również rdzy. Dopiero wolne od nich powietrze jest w pełni bezpieczne dla zachowania wszystkich funkcjonalności danej instalacji.
Zespoły przygotowania powietrza - najważniejsze informacje
Zespoły przygotowania są jednymi z podstawowych elementów układów pneumatycznych. Są kluczowe dla ich prawidłowego działania przy zachowaniu niskiej awaryjności. To właśnie one, jak już wspomnieliśmy, zabezpieczają instalację przed opisywanymi zanieczyszczeniami pochodzącymi z zewnątrz oraz powstającymi na skutek proces sprężania. Odpowiadają również za zabezpieczenie przed wilgocią i regulują poziom ciśnienia, by nie dochodziło do niepożądanych skoków. Ich rolą jest również dbałość o właściwe nasmarowanie elementów ruchomych.
Wszystkie układy pneumatyczne są wyposażone w zespoły przygotowania powietrza. Większości z nich towarzyszą dodatkowo zawory, które pozwalają szybko odciąć zasilanie, by można było odpowietrzyć instalację. Występują w kilku wersjach - mogą być w pełni lub częściowo zautomatyzowane lub sterowane ręcznie. W ostatnim przypadku należy pamiętać, by wyposażyć je także w kłódkę, która uchroni przed niepożądaną zmianą ustawień wprowadzoną przez nieupoważnione osoby trzecie.
Jakie zalety mają zespoły przygotowania powietrza?
- Przede wszystkim zespoły przygotowania powietrza dbają o ich istotne potrzeby. Należy podkreślić, że stanowią one podstawę ochrony wykorzystywanych układów pneumatycznych.
- Warto również zauważyć, że we współczesnych ofertach producentów znajdziemy zoptymalizowane systemy połączeniowe, które cechują się łatwym montażem i nieskomplikowaną konfiguracją. Po szkoleniu przeprowadzonym przez specjalistów Inter Trade z ich obsługą poradzi sobie każdy pracownik.
- Współcześnie przygotowane rozwiązania łączą estetykę, funkcjonalność i bezpieczeństwo. Zespoły przygotowania powietrza mają zwartą budowę, a dodatkowo w coraz większej liczbie modeli pojawia się osłona na zbiornik z kondensatem i olejem. Producenci wyposażają je także w specjalną blokadę pokrętła, by nie dochodziło do niechcianych zmian w ustawieniach.
Zespoły przygotowania powietrza - jak dobrać?
Podczas dobierania elementów niezbędnych do przygotowania powietrza, zwróć uwagę na wielkość przyłącza, wielkość przepływu i zakres dostępnej regulacji. Następnie zweryfikuj, czy wszystkie zawarte w nich części są ustawione w odpowiedniej kolejności - zwróć uwagę, że powinny się w nich znaleźć filtr, reduktor ciśnienia i smarownica. Zastanów się również, jaki typ zrzutu kondensatu cię interesuje. Do wyboru masz bowiem zespoły przygotowania powietrza automatyczne, półautomatyczne i ręczne.
Jeśli szukasz wysokiej jakosci produktów, koniecznie sprawdź podkategorie produktów w naszym sklepie:
- Zestawy przygotowania powietrza
- Automatyczny spust kondensatu
- Filtry sprężonego powietrza
- Smarownice sprężonego powietrza
- Tłumiki / Filtry wydechu z tłumikiem dźwięku
- Zawory redukcyjne
- Regulatory ciśnienia specjalne
- Zawory redukcyjne z filtrem
- Osuszacze sprężonego powietrza
- Manometry
- Pistolety do przedmuchu